Je samozřejmé, že pravidelná údržba kotle jej udržuje v dobrém stavu. Co dalšího je tedy při údržbě vašeho zařízení důležité a proč je léto ideální doba pro pravidelnou údržbu? Poradíme vám, čemu je nejlepší věnovat pozornost.
Již několik let se skutečně otepluje až koncem jara – a to je doba, kdy se většina kotlů zhasíná. Přestávka ve vytápění domu je ideální dobou k tomu, abychom našemu spotřebiči dopřáli oddech a odpočinek a mezitím ho důkladně vyčistili a zakonzervovali. Jednoduchá opatření rozhodně prodlouží životnost našeho zdroje tepla, na kterém se přece jen hromadí nejrůznější prach, saze a popel. Čištění má také vliv na účinnost spotřebiče a co je také důležité, takový druh kontroly nám může umožnit vyhnout se případné nečekané poruše na začátku nové topné sezóny.
Ve většině případů příčinou poruchy otopné soustavy není špatná kvalita spotřebiče a jeho součástí, ale nesprávná obsluha. Snížená účinnost vede k problémům, kterým lze ve skutečnosti předejít dříve, než dojde k vážnému poškození kotle. To nejlepší, co můžeme udělat, abychom jim předešli, je pravidelně kotel udržovat. Spotřebič je nejlépe čistit jednou ročně, při jeho provozní přestávce po skončení topné sezóny.
Před zahájením procedury je důležité vybavit se potřebnými pomůckami. K čištění budeme nepochybně potřebovat pohrabáč, drátěný kartáč, štětky na krátké a dlouhé násadě, lopatku a naběračku. V zájmu vlastního zdraví a pohodlí se také vyplatí mít roušku na nos a ústa. Důležité je pamatovat na to, abyste celý projekt prováděli komplexně. Čištění začněte údržbou komína, protože při této proceduře je vysoká pravděpodobnost, že se do kotle dostanou saze. A jeho opětovné čištění, pokud jsme ho vyčistili dříve než komín, nebude pro nikoho zábavou.
Poté je nutné odstranit všechny zbytky paliva ze spalovací komory a popelníku a odstranit popel. Dalším důležitým úkonem je vymetení výměníku tepla, vodního ohřevu a kouřovodu. K čištění vnitřního prostoru je nejlepší použít již zmíněné speciální drátěné kartáče. Vnější části lze čistit čisticími prostředky, je však třeba dbát na to, aby byly plně kompatibilní s materiálem, z něhož je povrch vyroben.
Bezpodmínečně je třeba vyčistit také podavač a násypku paliva, protože se v nich hromadí velké množství prachu. Údržba kotle by měla zahrnovat také demontáž a opětovnou montáž roštu hořáku. Pokud se tomu však chcete vyhnout, je třeba zkontrolovat jeho těsnost.
Stejně důležitým úkolem je také vyčištění mechanismu podavače paliva od nečistot. To lze provést kartáčem nebo vysavačem. Pokud je podavač šnekový, je třeba celý šnek vyjmout z trubky podavače a důkladně vyčistit. Další záležitostí je ventilátor, který můžeme úspěšně vyčistit stlačeným vzduchem nebo jednoduchým kartáčem. A důrazně doporučujeme tuto fázi nezanedbat, protože čištění zajistí správné vyvážení ventilátoru, což následně sníží opotřebení pohonu ventilátoru.
Při čištění jednotlivých součástí si všímejte jejich technického stavu – kontrolujte také těsnost kouřovodu, který spojuje kotel s komínem. Neváhejte, pokud je třeba některý z prvků vyměnit, taková péče rozhodně prodlouží životnost vašeho zdroje tepla. Nabídku armatury DEFRO naleznete zde.
Jak se říká – co zasadíš, to sklidíš. Pravidelná údržba kotle po topné sezóně se pozitivně projeví na účinnosti i životnosti vašeho zařízení. Je důležité mít na paměti, že i navenek zdánlivě dobře vypadající kotel může být uvnitř značně poškozený a opotřebovaný.
Potřebujete poradit s výběrem zařízení?
Máte zájem o realizaci?
Nějaké další otázky?
Při hledání nového zdroje tepla se rozhodně vyplatí věnovat pozornost zařízením DEFRO. Naši odborníci vám pomohou vybrat vhodné zařízení a jeho výkon. O montáž a spuštění se postarají proškolení profesionálové z naší sítě partnerů po celé České republice. Vám nezbude než se radovat z tepla domova a pohodlné obsluhy zařízení DEFRO.