Na první pohled se může zdát, že výběr správné komínové vložky je druhořadou, nebo dokonce záležitostí, které není potřeba věnovat žádnou pozornost. Však přeci komín je komín, zpravidla má mít dostatečný tah, aby dobře odváděl spaliny, a to je tak vše. Tedy, ne až tak docela. Pokud starší zdroje tepla pracovaly s obyčejnými cihlovými komíny, použití moderního zařízení logicky předpokládá v komíně přítomnost ochranné vložky. To samozřejmě z toho důvodu, abychom se nevystavovali případným nepříjemným následkům. Pokud však máte rádi adrenalin v podobě požáru nebo rozpadajícího se komína, můžete zůstat u starších řešení.
Zděné komíny bez výhrad plnily svůj účel v dobách, kdy se používaly pouze zdroje tepla na dřevo, uhlí nebo koks. Bylo tomu tak proto, že tato zařízení pracovala prakticky non-stop a spaliny tak měly trvale vysokou teplotu. To zabraňovalo hromadění vodní páry, která je pro běžné komíny velmi nebezpečná, protože je ničí zevnitř.
U moderních topidel je situace zcela odlišná, protože už z podstaty pracují jiným způsobem. Kotle s vysokým výkonem, který je z uživatelského hlediska žádoucí, vypouští spaliny o výrazně nižší teplotě, než běžné kotle. To vede k tomu, že se zděné komíny nedokážou dostatečně zahřát tak, aby nedocházelo ke kondenzaci. Moderní kotle navíc pracují v cyklickém režimu – zapnou se, natopí, a zase se vypnou. Takové intervaly ovlivňují ochlazování stěn komína, které pak nedosáhnou teploty potřebné k překročení tzv. rosného bodu. A výsledkem je již výše zmíněná kondenzace. Tím však tento jev nekončí, protože moderní zdroje tepla navíc vylučují tzv. chemicky agresivní spaliny – při spojení těchto spalin s usazeným kondenzátem vzniká kyselina sírová. A sami si už můžete zodpovědět otázku, co nastane, když tato kapalina pronikne do cihlových stěn tradičního komína…
Výše vypsané důvody by měly být dostatečným argumentem proto, abychom se snažili maximálně zabezpečit vnitřní prostory komína. Za tímto účelem se do zděných komínů instalují speciální komínové vložky. Lze je použít jak při stavbě nového komínového průduchu, tak při renovaci stávajícího zděného komína. Nejen, že tak prodloužíte jeho životnost, ale zvýšíte i bezpečí svých rodin, a systém tak přizpůsobíte instalaci nového, moderního zdroje tepla. Keramické nebo ocelové komínové vložky chrání zděné komíny před zmíněnými rizikovými faktory – tedy teplotními rozdíly, kondenzací a pronikání kyselých sloučenin. Díky svým tenkým stěnám se totiž zahřívají mnohem rychleji než běžný komín, čímž je zajištěno, že váš komín bude efektivně a bezpečně fungovat pro mnoho let.
Instalace komínových vložek je snadná. Stačí si jen vybrat tu správnou pro váš systém vytápění a odvodu spalin. Vždy je třeba zjistit, jakých teplot dosahují spaliny vypouštěné vaším topným zařízením. S ohledem na toto kritérium rozlišujeme dva typy vložek: nízkoteplotní a vysokoteplotní. Nízkoteplotní, určené například pro olejové a plynové kotle, jsou vyrobeny z kyselinovzdorné oceli a jsou vhodné pro teploty do 200 °C. Pro kotle na tuhá paliva, zejména dřevo, uhlí a pelety, jsou určeny vysokoteplotní komínové vložky, odolávající teplotám až 600 °C.
Je třeba mít na paměti, že účinnost a životnost komína ovlivňují i další faktory, například jeho umístění – uvnitř nebo vně domu. Vzhledem k různým parametrům a preferencím je vždy vhodné se při výběru komínové vložky poradit s odborníkem. Hledáte účinný a spolehlivý zdroj tepla, ale zároveň chcete pečovat o svůj komín? Obraťte se na naše partnery, kteří vám navrhnou vhodné spotřebiče značky DEFRO a poradí, jaká komínová vložka pro ně bude vhodná. Mapu partnerů DEFRO zobrazíte kliknutím zde.
Potřebujete poradit s výběrem zařízení?
Máte zájem o realizaci?
Nějaké další otázky?
Při hledání nového zdroje tepla se rozhodně vyplatí věnovat pozornost zařízením DEFRO. Naši odborníci vám pomohou vybrat vhodné zařízení a jeho výkon. O montáž a spuštění se postarají proškolení profesionálové z naší sítě partnerů po celé České republice. Vám nezbude než se radovat z tepla domova a pohodlné obsluhy zařízení DEFRO.